Skjerafjell/Telenor-toppen (325 moh)


Lengde: 4,5 km
Vanskelighetsgrad: Middels
Merking: Ingen, sporadisk nødlet
Laveste/høyeste punkt: 160/325 moh
Kommune: Forsand, Rogaland
GPX fil: Nei


Her har vi gått en tur som vi egentlig har trodd var bare en kort og grei nok tur når man ikke har så mange andre plasser å gå. Men jammen tok vi feil! Joda, turen er ikke lang, men vi valgte å gå en rundtur innom flere topper, og tok ruta ut mot Lysefjorden på vei opp. Utrolig spennende løype!

På vei opp er vi innom flere topper og utsiktspunkter, og det må bare sies, utsikten er fenomenal! Enkelte ganger på vei opp er det steder som kan oppleves som litt luftige, bare så det er sagt. Og man bør passe på hvor man setter føttene, særlig når det er vått. Det er nemlig en del einer-røtter i stiene som er ganske sleipe, og det samme gjelder på berget. Når det er vått, er det glatt og sleipt.

Etter en god pause på toppen, valgte vi å gå det som  nok er den vanligste stien ned igjen. Denne er også full av sleipe røtter, men her er det tydelig og fin sti helt ned, hvis man ser bort fra røttene.

Vil man ha en kortere, rett opp og ned tur, er denne delen av turen grei å ta både opp og ned, men ønsker man å få litt mer ut av turen, er en rundtur absolutt å anbefale!

For bedre inntrykk av utsikt og hvordan turen er å gå, ta en kikk på filmen (med droneinnslag) nederst i innlegget.

Denne turen gikk vi 17. februar 2019

01
Parkering på Botshei. Her er det plass til 4-5 biler å parkere.

02
Det står ingen skilter her, men turen starter på denne grusveien

03
Når grusveien slutter, holder vi oss til høyre og følger nødlingene oppover, ellers kommer vi bare til en hytte på andre siden av tjerna vi skal forbi.

04
Mye av turen går på glattskurt berg. Vær obs på at det kan være litt sleipt når det er vått.

05Deler av turen går også i skogsterreng med fin sti.

06
Her kommer vi til den første toppen. Vi ser Vikastakken rett i mot.

07
Og for en utsikt derfra! Lysefjordbrua, og Sokkaknuten til høyre.

08
Her ser vi innover mot Skrøylå, som er utgangspunkt for flere turer.

drone1.jpg
Der er dagens mål. Det ser ganske lett ut, men det viser seg at vi skal opp og ned i flere kløfter før vi kan klyve opp mot toppen! Det blir spennende å gå opp langs utsiden av fjellet.

10
En av flere kløfter.

11
Her skal vi over myra, men vi var usikre på hvor vi skulle gå opp. Mange fjellhyller å gå opp på, langs dette bratte fjellet. Men vi kom over en sti som krysset myra, og fulgte den, og da kom vi rett på riktig hylle med en gang!

12
Dette ser jo lovende ut!

12a
Det var lett å finne veien opp, for stien langs fjellsiden er veldig tydelig!

13
Her skal vi over et tre, som passer godt til å ta seg en liten pust i bakken på også.

14
Et av flere flotte utsiktspunkter på vei opp.

15
Vi fortsetter langs fjellsiden litt til.

16
Før det går bratt oppover.

17Det er ganske bratt videre opp mot toppen.

18
Og vi må klyve opp i en smal kløft der det til tider er litt vanskelig å få godt fotfeste. (Det renner vann under her, så det er lett  trø gjennom)

19a
Øverst oppe i kløften finner vi ut at vi må over fjellet og litt ned igjen før vi kan komme oss opp på Telenor-toppen. Det er klin umulig å klyve opp til venstre her uten klatreutstyr. Men først tar vi oss en tur ut på  toppen til høyre for kløfta.

20
Derfra er det flott utsikt innover fjorden, og ned i et digert juv (Skjerajuvet) mellom denne siden, og Hatten på andre siden.

SkjerajuvetHer ser vi ned i Skjerajuvet, med Vika på andre siden av Lysefjorden.

21Vi fortsetter rundt toppen vi skal opp på..

24
Til vi finner en fin og lett vei opp. (Her er det igjen ganske sleipt på berget) Her ser du hvorfor det kalles Telenor-toppen.

23
Utsikt mot Hatten.

24a
På vei ned har vi utsikt rett til Jørpeland.

25
Ned fra fjellet går vi på fin og tydelig sti.

25aDet er litt bratt enkelte steder, men greit å gå, og mange trær å støtte seg på.

26
Vi kommer ned ved et fint lite tjern.

27
Og følger stien videre mellom to andre tjern

28
På de våteste partiene er det kloppet.

20190217_125029
Og så er vi nede ved grusveien igjen, bare et par hundre meter fra bilen.

Film med droneinnslag fra turen:

kart1
Løypa vi fulgte: 1: Første topp på turen, 2: Telenor-toppen. Hele dette området heter Skjerafjell.

terrengkartkart2
Utsnitt av turområdet.

Hvordan komme hit:

Fra Stavanger: Ryfast til Solbakk, videre forbi Jørpeland til man kommer litt opp i heia og får Botsvannet på venstre siden. Et stykke etter Botsheitunnellen, etter enden av Botsvannet kjører man forbi en parkeringsplass på høyre og venstre side, og videre opp i svingen hvor man får den lille parkeringen på venstre siden. Kommer du til Hølleslitunnellen har du kjørt for langt.

Legg inn en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.