Lengde: 9 km t/r
Vanskelighetsgrad: Middels
Merking: Røde T-er, nødlinger og tydelig sti
Laveste/høyeste punkt: 40/313 moh
Kommune: Tysvær, Rogaland
Denne turen er en forholdsvis enkel tur, men med et par relativt heftige stigninger føler vi at den må settes som en middels tur. Det står også skiltet at det er 3,5 km til toppen. Men vi målte med GPS at dette stemmer dårlig. Det er 4,5 km en vei. Men nok om det.
Vi startet turen ved Stakkestad, og første del av turen går på grusvei bort til gården innerst i veien, hvor den går over til traktorvei bak fjøset. Traktorveien følger vi et lite stykke, til vi kommer til en gjerdeklyver. Herfra er det terreng for alle penga. Det er ganske vått innover, men likevel ganske greit å gå tørrskodd de fleste plassene. Noe myr må man likevel gjennom.
Det er ganske flatt innover den første biten, men så kommer det en ganske bratt og forholdsvis lang stigning opp til en ny flate. Denne flaten går likevel jevnt oppover, men er lettgått. Ganske vått her oppe også. Etter å ha passert denne flaten kommer vi til nok ei kneik, hvor det er veldig bratt. Men den er ganske kort, så man er fort oppe, og på toppen av denne kommer man opp på barfjell. Herfra er det en fryd å gå innover til varden. Og til å være såpass lavt i lende, får man utrolig høyfjellsfølelse her oppe.
Og vel fremme ved varden på Valhest får man virkelig betaling for strevet. 360 graders panoramautsikt så det holder! Her er det bare å finne seg en fin plass å raste, og nyte utsikten! Filmen nederst innlegget viser mer av utsikten i alle retninger
Denne turen gikk vi i slutten av oktober 2017
Når vi kommer til Stakkestad står det skilter som viser vei ned til parkeringen
Og det er god plass å parkere
Bak fjøset. Her skal vi gjennom en grind og over på traktorvei
Herfra er det terreng
Ganske vått enkelte steder
Der fremme ser vi den første stigningen
Et par steder er det laget bro
På vei opp den første stigningen
Oppe på neste flate. Det stiger jevnt, men her er det lettere å gå. Det er likevel ganske vått noen steder videre mot neste kneik
Rett før andre kneika kommer vi til disse skiltene
Her er det bratt. Men det er ikke så langt opp til toppen av kneika
Vel oppe er vi over på barfjell. Slik som dette er det hele veien til toppen av Valhest. Det er ca 1 km igjen til målet
Den toppen til høyre langt der fremme er Valhest. Du kan skimte varden på toppen der.
Og her er vi fremme og skriver oss inn i boka. Nydelig utsikt herfra.
Når vi kommer opp til barfjellet er det tett i tett med røde T-er. De er noe slitt og kunne med fordel vært oppfrisket. Men det er greit å ha noe å forholde seg til hvertfall
Nødlinger er det også mange av
Her er løypa
Kartutsnitt av turområdet. Kart fra Norgeskart.no
Hvordan komme hit:
Fra Stavanger: E-39 til Mortavika og ferge over til Arsvågen. Kjør til Aksdal og ta til venstre mot Haugesund. Når du har kjørt gjennom Førretunnellen tar du til høyre mot Stakkestad. Følg veien til du er på Stakkestad. Det står turskilter ved innkjøringen til parkeringsplassen som viser når du er fremme.