Krokavassnuten (249 moh) og Kringsjå (196 moh)


Lengde: 5,6 km t/r
Vanskelighetsgrad: Middels
Merking: Skiltet, delvis god, tydelig sti
Laveste/høyeste punkt: 150/249 moh
Total stigning: 379 meter

Kommune: Haugesund, Rogaland
GPX fil: Tilgjengelig for nedlastning her


Vi har tatt turen til  Haugesund for å gå tur i Steinsfjellet. Det er bynært og lett tilgjengelig, og en populær plass å gå tur.

Vi starter turen ved parkeringsplassen like før masta oppe på  Steinsfjellet. Her er det god skilting i starten. Det er laget gruslagt sti ca 1 km som vi følger til vi er ved Krokavatnet.  Denne stien er lett å gå, men enkelte steder er den nesten helt utvasket av alt regnet som har vært. Det er derfor ikke å anbefale for rullestolbrukere å prøve seg her. Siste stykket før Krokavatnet er dessuten svært bratt.

Vet Krokavatnet går vi over en bro, og rett over på sti, til høyre mot Krokavassnuten, Herfra er det stein, røtter og gjørme som gjelder, og det går stort sett oppover til vi er ved siste stigning opp mot toppen. Siste biten opp til toppen er bratt oppover, og det samme gjelder nedover  når vi går videre på andre siden. Toppen ligger i Tysvær kommune, så vi er ute av Haugesund et øyeblikk.

Etter en kaffepause på toppen går vi videre. Vi følger stien, som går over myrete og vått terreng. Det er mulig det ikke er like vått her om sommeren, men vått er det nok uansett. Det er masse myrterreng her.  Det går mye mer opp og ned enn vi har sett for oss. Vi prøver å følge skilting, men havner fort over på tilfeldige stier som vi ikke i utgangspunktet har tenkt å gå. Vi går hvertfall mot Kringsjå. Vi skulle gå Trolladalen, og videre til Kringsjå. Men vi endte opp med å gå over Buafjell dit i stedet.  Det var vår egen feil som mistolket ting litt. Men grei rute uansett, og en ekstra fjelltopp på kjøpet.

På Kringsjå tok vi nok en pause, og her er det tilrettelagt for MANGE folk å kose seg ute. Masse benker og bord, gruer og griller. Og det er også en dagsturhytte som er åpen hele året til fritt bruk for alle. Uværet Amy gjort store herjinger her oppe, og det flotte nyrenoverte toaletthuset er kastet 2,5 meter bort fra der det opprinnelig sto. Så det blir nok stengt en stund. Vi  stakk opp på setra og kikket oss litt rundt der, før vi satte kursen opp mot tårnet. Der er det flott utsikt i alle retninger. Så labbet vi ned bakken til bilen.

Denne turen gikk vi 8 november 2025.

Tydelig skilting på vei opp til fjellet.
God parkering med plass til mange biler. Vi ser starten på turen med god skilting, og informasjonstavle over området.
Fin gruslagt sti.
Ved første stiskille holder vi oss til venstre, selv om vi mistenker at begge stiene ender opp på samme plass.
Det går opp og ned.
Noen av de små bakkene er svært bratte. Det er ikke så lett å se på bilder.
Det er skiltet, men tror vi kan ta den avstanden på 3,5 km med en klype salt.
Som sagt, ganske bratt, og stien er en smule utvasket.
Her kommer vi inn på en annen løype. Den er muligens bedre tilrettelagt for folk på hjul.
Følger skilting til høyre her. Det er bare et kort stykke til Krokavatnet.
Og så er vi der. Vi hadde tenkt å ta oss en kaffepause her, da det vanligvis står benker og border her. Det er en idyllisk plass å sitte. Men de er nok tatt inn for vinteren.
Broa ligger heldigvis her, så vi fortsetter.
Skiltene tar oss over på skogssti opp mot fjellet.
Her oppover det masse røtter og stein i stien, så man bør holde tunga beint i munnen.
Vel gjennom skogen får vi øye på Krokavassnuten.
Vi skal forbi den første toppen og opp på den neste.
Det er bratt det siste stykket opp.
Vi tar oss en kaffepause før vi går videre.
På toppen er det god utsikt i alle retninger. Og dette er den høyeste toppen i disse byfjellene.
Det er like bratt ned på andre siden, og stedvis litt vanskelig å finne stien.
Vi fulgte dette skiltet, og trodde vi gikk Trolladalen, men havnet fort over på feil sti.
Men det er mye skilting her, som viser vei mot målet.
Gjerdeklyveren her hadde trengt litt kjærlighet. Det er bare et trinn på andre siden av gjerdet som virker. De andre er knekt.
Her er stien ganske tydelig hele veien.
Vi følger skilting mot Kringsjå.
Her får vi to valg om vei mot Kringsjå. Vi følger stien videre oppover fjellsiden i stedet for å gå rundt. Dette er Buafjell.
Det står en liten varde på toppen.
Vi finner en fin plass ved stien og tar oss 5 min her også. (Det er tungt i beina å gå i så vått terreng)
Over nok en gjerdeklyver. Denne var hel. Her har seniorklubben til Lions Club Haugesund gjort en bra jobb med å kloppe stien. De har gjort det på et langt område, men dessverre har mange av steinene blitt svelget av myra.
Siste stykket før vi kommer til Kringsjå.
Så er vi der.
Stormen Amy har gjort store herjinger. Dette toalettbygget, nyrestaurert sådan, er blitt kastet 2,5 meter bort fra sitt egentlige ståsted.
I tilfelle noen er i tvil om det er åpent.
Flott dagsturhytte med bålpanne der inne.
God plass til mange å kose seg her.
Flott veggpynt!
Og gode informasjonsskriv, om noen skulle lure på noe.
Veien opp ved flaggstanga fører til Kringsjåsetra. Den ligger bare rett bak haugen der.
Og sånn ser det ut der.
Masse sitteplasser på Kringsjå. Her er det også søndagskafe til vanlig. (Pr. november 2025 har de grunnet oppussing av kjøkkenet på Kringsjå, flyttet søndagskafeen opp til setra)
Fant frem resten av kaffen, og litt sjokolade, og koste oss litt her før vi dro tilbake til bilen.
Stien opp til tårnet er flott, og siste biten opp mot tårnet er under oppgradering.
Her ser vi rett ned til Haugesund sentrum.
Tårnet. Her fra er det bare et par hundre meter ned til bilen.

Film fra turen.

Løypa vi gikk.
Utsnitt av turområdet.
Parkering

Hvordan komme hit:

Fra Stavanger: E39 og ferga fra Mortavik til Arsvågen. Vi valgte å kjøre til Aksdal og videre mot Haugesund. Kjør til Ørpetveit og ta av inn på FV938 mot Skåredalen og Eike. Følg denne veien til du får Gåsavatnet på venstre side, og følg herfra skilting til Steinsfjellet og opp til parkeringen.

Legg inn en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.