Lengde: 6 km rundtur
Vanskelighetsgrad: Middels
Merking: Umerket
Laveste/høyeste punkt: 877/1061 moh Total stigning: 274
Kommune: Sirdal, Agder GPX fil: Tilgjengelig for nedlastning her
Vi har igjen tatt turen til Suleskardvegen og gått en tur fra Nordre Skaret. Vi har gått tur herfra før, til Hilleknuten. Vi kjørte bakken fra Ådneram opp til toppen, der det ligger et grustak på høyre siden. Rett før grustaket ser man en slags parkeringsplass på høyre side av veien, og der parkerte vi, slik at vi ikke sto i veien for eventuelle annleggsmaskiner.
Vi startet ved å krysse skaret og gå bratt oppover mot høyre på andre siden i retning Flæet. Ganske raskt får man øye på masta oppe på Flæet, og da er det bare å finne lettest mulige vei i retning masta. Vi skal litt til venstre for masta, men det er et greit holdepunkt. Du kan også ta turen innom den om du ønsker det. Det er ingen sti her, så vi gikk der det føltes mest naturlig å gå. Når vi kom opp av det bratteste partiet, flater det mer ut og det er flott å gå oppover. Mye barfjell videre. Det var ganske tungt den første biten. Men videre er det en fryd å gå.
Det er mange fjellområder her oppe som frister til en tur, så vi kommer nok til å ta flere turer i området. Oppe på Flæet velger vi å gå rett mot venstre og følger toppene bortover mot øst. Så går vi ned til høyre til Hilleknutbekken, og følger den nedover mot Øyarvasskilen. Etter en liten pause på et berg, et stykke nedover, går vi mot nord og holder oss i høyden ovenfor lyngen til vi kommer inn på en slags sti ved Kileklatten, som vi følger vestover igjen. Nå er vi i Nordre skaret, og vi følger det helt til vi er tilbake ved parkeringen igjen.
Denne turen gikk vi 19. juli 2022.
God plass å parkere her, men pass på å stå sånn at du ikke er i veien for evt annleggsmaskiner. Vi har fått bekreftet at det ikke er annleggsarbeide der nå, men hvordan det blir senere har vi ingen anelse om.Vi starter turen i hjørnet av plassen, og skal opp bakkene i bakgrunnen der.Vi har gått her før, så vi vet at det er greit å komme seg opp langs den gressrenna midt i bildet.Så starter oppstigningen. Her gjøres mange høydemeter unna i en jafs.For det er bratt her.Men så flater det ut, og vi kommer over i et mer tydelig høyfjellslandskap.Det føles som vi har gått ganske langt, men når vi snur oss ser vi rett ned på veien vi kom kjørende.Herlig å sette seg ned og nyte fjellandskapet rundt oss!Vi holder oss i retning masta. Her er det skikkelig fint å gå!I bakgrunnen ser vi Hilleknuten hvor vi har vært tidligere. Da gikk vi samme vei som vi går nå, og ikke den vanlige veien fra Fidjeland.Oppe på Flæet tok vi oss en liten pause.Det er flere små tjern langs ruta vi går, så det er fullt mulig å dyppe beina på litt varme dager.Bortover mot venstre fra Flæet ser det fint ut å gå, så da går vi den veien. Høyeste punktet på turen er like der borte.Mye barfjell her oppe.Her kunne vi sikkert gått gressrenna opp, men det var ganske vått der, så vi valgte hylla. Det blir jo straks litt mer spennende da.Opp mot høyeste punktet.Enda et lite tjern.Så er vi ved vår rutes høyeste punkt.1061 moh, og her er utsikten skikkelig flott.Vi ser rett ned til Øyarvasskilen som er en del av Øyarvatnet. Vi skal nesten helt ned dit straks. Hvis du går helt ned til vannet, kan du faktisk legge på svøm og havne på Madagaskar, om du vil! Det er en liten plass uti Øyarvatnet som faktisk heter det, ifølge kartet!terrenget endrer seg litt når vi går nedover.Mer gress og lav mose nedover langs Hilleknutbekken.Fin plass å fylle iskaldt smeltevann på flaskene.Nok en liten rast for å spise opp nista. Her er vi like ovenfor Øyarvasskilen.Fin liten bekk.Vi fortsetter, og holder oss litt i høyden, like nedenfor fjellskrentene. Nede ved steinene skal vi krysse en bekk.Grunnen til at vi holder oss i høyden av bakkene er at det er mye lyng lenger nede, og den er akkurat så høy at det er tungt å gå i.Ganske bratt terreng her også, men greit å gå i.Må balansere på hyller et par plasser.Vi følger et sauetråkk mot Kileklatten (en liten haug omtrent der vi kommer inn på stien fra Kilseggen.)Og her møtes tråkket og stien. Ikke at vi ser noen forskjell. Men stien er tegnet inn på kartet.Så er vi i Nordre Skaret igjen. Andre enden av der vi startet turen.Mye stein her, men det gikk en brukbar sti mellom steinene.På toppen av skaret. Nå skal vi bare bittelitt nedover igjen.Noen hadde ikke så veldig lyst å flytte seg ut av stien da vi kom.Og så er vi tilbake ved bilen.
Løypa vi gikk. 1: høyeste punkt på turen.Kartutsnitt av turområdet.Her kan man parkere. Evt kan man kjøre noen hundre meter lenger og parkere på høyre siden av veien.
Hvordan komme hit:
Fra Stavanger: Kjør til Sirdal, forbi Fidjeland til Suleskard. Ta til høyre inn på Suleskardveien. Følg veien opp gjennom svingene, til like før toppen der det begynner å gå litt nedover igjen. Like før toppen er det en liten avkjøring til en gruslagt parkeringsplass, like før grustaket. Her går det an å parkere. Vi vet ikke om plassen brukes til noe, så pass på å parkere slik at du ikke er i veien for noe. Det er også muligheter til å sette bilen i veikanten litt før og litt etter denne grusplassen. (PS: ikke bruk møteplassene!)